Anasayfa » Araçlar, Resimli Anlatım » Pdf Dosyalarınızı Excel e Çevirin (PDF2XL)

Pdf Dosyalarınızı Excel e Çevirin (PDF2XL)

Kategori:
Tarih:
29 Aralık 2008
Ekleyen:
PeTaR
Boyut:
Lisans:
Dil:
İşletim Sistemi:
Etiketler:
Okunma:
İndirdiğiniz içeriği virüs taramasından geçirmeniz önerilir.

PDF dokümanlarda bulunan metin, resim, grafik, formül ve tabloları çok değişik yöntemlerle alıp kullanabiliriz. PDF dokümanındaki verileri ya PDF Converterlerle dönüştürüp veya ABYY Finereader vb. yazılımlarla tarayarak içindeki verileri alıp düzenleyebiliriz. Bu tür yazılımlarla yapılan düzenleme işlemleri metin, resim, formül, grafik gibi veriler için çoğu zaman uygun olurken tablolar için çoğu zaman kullanışsız olmakta veya istenilen biçimde dönüşüm sağlanmadığı için en az o tabloyu yeniden düzenlemek kadar zaman almaktadır. PDf dokümanlarındaki tabloları kolayca ve çok az hatayla Excel veya Word belgelerine alabilmek için PDF2XL yazılımını kullanabiliriz.

Yapmamız gereken tabloyu alacağımız PDF dokümanı açmak, tabloyu seçmek ve dönüştürmek. Yazılım Windows 98, ME, 2000 ve XP işletim sistemlerinde kullanılabilmektedir. Yazılımla, PDF görüntülemek için hiçbir program kurulu olmasa da(A.Reader, Foxit Reader gibi) PDF dokümanları üzerinde işlem yapabilirsiniz.

Programı kurduktan sonra aşağıdaki ekran ile karşılaşırız.

İçinden Tabloyu alacağımız PDF dokümanını açalım. Yazılım hem tablo biçiminde hem de metin(text) biçiminde verileri almamıza imkân tanıyor.

Düzenleme modunu Layout Editing Mode (Genel çizim, tablo düzenleme modu) seçtikten sonra maus ile tabloyu işaretleriz.

Tabloyu seçtikten sonra tablonun üzerinde turuncu kesik çizgiler görünür. Fare ile bu çizgileri çekerek tablonun sınırlarını belirleriz. Buradaki işlem tablonun excelde daha düzgün görünmesini sağlar. Eğer verilerin ayrı ayrı sütunlar içerisinde görünmesini istiyorsak o kısmı seçip fare ile sağ tıklayıp SPLİT(Ayır-kes) seçeneğini seçeriz. Birleştirme işlemi için Sağ tıklayıp Merge (Birleştir) seçeneği seçilir.

Düzenlediğimiz tabloda istediğimiz alanlar için Split ve Merge komutlarını kullandıktan sonra Tablomuza istediğimiz kadar sütun ekleyip çıkartabiliriz. Tabloda çalışma modunu seçtikten sonra seçme modunu belirleyerek satır veya hücreleride seçip düzenleyebiliriz. Edit menüsünde Table Selection Mode seçeneği ile seçim modu seçilebilir veya Enable Row and Cell Editing (Hücre ve satır düzenlemesine izin ver ) diyerek seçim modunu seçeriz. Satırlar üzerinde çalışacağımız zaman alana sağ tıklayıp Table Selection Mode’den ROWS komutunu, hücre üzerinde çalışacaksak CELL komutunu, sütun üzerinde çalışacaksak COLUMNS komutunu seçeriz. Bu seçeneği seçtikten ve satır ve sütunlara ait sınırları netleştirdikten sonra çalıştığımız tablo aşağıdaki gibi görünür.

Dönüştürme işleminde benim en çok kullandığım Convert clipboard Excel sheet ve Convert clipboard Word sheet seçenekleridir. Tabloyu yazılımla editledikten sonra bir Excel dosyası açıyorum ve bu seçeneği kullanarak yapıştırıyorum. Kullanma nedenine gelince diğer seçeneklerde programın dönüştürmesini ve bir Excel dosyasında açmasını bekliyorsunuz. Bana göre bu seçenek daha hızlı ama seçim size kalmış.

Tablo için gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra Convert menüsünden veya araç çubuğundan hangi formata xls, doc çevirmek istiyorsanız onu seçerek dönüşüm işini bitiririz. Şu anda üzerinde çalıştığımız tabloyu kaydedip Excel olarak alalım. Excel’e aldıktan sonra biçimlendirmeyi istediğiniz gibi yapabilirsiniz. Zaten burada önemli olan tablo içeriğini kayıpsız almak. Şu anda çalıştığımız tablo çok büyük, Excel’de biraz düzenleme yaptıktan sonra orijinali gibi olabilir.

Bu tür dönüşüm işlemlerinde önemli olan veriyi kayıpsız veya çok az kayıpla almaktadır. Yukarıda dağınık görünen ama içindeki verileri doğru olan tablo 1-2 dakikada aşağıdaki gibi görünür.

18 yorum - “Pdf Dosyalarınızı Excel e Çevirin (PDF2XL)”

 • çok yavaşsınız bi konu açıyonuz iki hafta öle duruyonuz :D:D ben olsam ne konular açardım şimdiden 20 tane konu var aklımda

 • Sen anlatımını hazırla bize gönder, bizde senin adınla konunu açalım…

 • varez crack serbestmi ? eğer serbestse benimde çorbada tuzum olsun :D

 • uzi:

  ya arkadaşlar ben bu programı kuramadım :s crack te bir dosya eskik bulunamadı filan dedi ne yapabilirim nasıl yardımcı olabilirsiniz

 • uzi:

  PDF2XL activation wizard yazmamı istiyo code ???

 • hsyn:

  Windows vista ile çalışan ilaçlı türevi var mı?

 • okan55:

  hepinizin emeğine sağlık yaptığınız paylaşımlar çok işe yarıyor teşekkür etmek istiyorum.ben net üzerinden divx film indirmek istiyorum torrent konusunuda bizimle burada detaylı bi şekilde paylaşabilirmisiniz ?

 • hoca45:

  müthiş ,tam aradığım program..işimi çok kolaylaştıracak ama aktivasyon codu istiyor..ltfn yardm..

 • zinnur çelik:

  hocam tebrik ediyorum harika paylaşım ellerine sağlık

 • Teşekkürler ama ben bir türlü beceremedim, daha kolayı yokmu bu programın??

  Teşekkürler tekrardan.

 • suat:

  arkadaşlar bende xpfViewer.dll bulanamadığından uygulama başlatılamadı dedi bilgisi olan var mı acaba ??

 • PDF2XL activation wizard yazmamı istiyo code ???

  code istiyor arkadaşlar kuramadık yardımcı olurmusunuz?

 • mehmet remzi:

  bu kodu yazacak kimse yokmu programı kullanamıyorum

 • günay:

  merhabalar.
  program çok güzel ama bi yerde takıldım. pdf dosyası 172 sayfa ben bunu tek bir excele nasıl aktaracağım?

 • günay:

  tamam karıştırdım buldum :) edit>settings>pages to convert bölümünden all pages yapınca oluyor.

 • Barış:

  Bide ilk kısımda bahsi geçen PDF2XL diye pencere açılırsa tam olacak; kurulum ok fakat belirtilen dosya açılmadı yada kısayol yok. Programlardan FoxTabPDFConverter ı açıyorum fakat oda sadece pdf leri gösteriyor o kadar…

 • FATİH:

  ya kuramıyorum şifrelenmiş dosya için parola diyor ?

yorum yaz


Programı İndir
Rar Şifresi:www.resimliprogram.com